Apple a ceny pamětí: Macy a iPady mohou zdražit jako první

Danny Weber

Rostoucí ceny DRAM a NAND tlačí na Apple. Macy a iPady mohou zdražení pocítit dříve než iPhony.

Prudký růst cen čipů RAM a flash pamětí stále viditelněji tlačí na trh s elektronikou. Někteří výrobci smartphonů už ceny svých zařízení zvýšili, zatímco Apple a Samsung se dosud snažily náraz tlumit z vlastních zdrojů. Vypadá to ale, že držet dosavadní cenovky donekonečna nepůjde.

Jak píše The Wall Street Journal s odkazem na exkluzivní rozhovor s šéfem Applu Timem Cookem, společnost zvažuje zdražení části svých produktů. Cook však neuvedl, kdy by nové ceny mohly začít platit ani kterých zařízení by se změny dotkly jako prvních.

Podle deníku mohou zdražení dříve než ostatní pocítit kupující počítačů Mac a tabletů iPad. Právě tyto kategorie by měly patřit do první vlny přehodnocení cen.

Zpráva také uvádí, že budoucí iPhone 18 Pro bude pravděpodobně dražší než současný iPhone 17 Pro. Důvod je stejný: pokračující růst cen pamětí a dalších klíčových komponent, kvůli nimž je výroba moderních zařízení stále nákladnější.

Na pozadí nedostatku a zdražování čipů je pro výrobce čím dál těžší udržet známé ceny. Pokud budou náklady na komponenty dál růst, může Apple, stejně jako další firmy v oboru, přenést část dodatečných výdajů na kupující.

© T. Feodor